Arrow
Arrow
Slider

نرخ کرايه حمل ونقل بار در استان کرمان ۲۰ درصد افزايش يافت

در .

مدیر‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه نرخ کرایه بار در استان کرمان از سال ۹۴ تغییری نکرده و معمولا بر اساس توافق صاحب بار و راننده انجام می‌شد گفت: نرخ کرایه بار در استان کرمان ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافت.

خداداد مقبلی مدير كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان كرمان پیرامون آخرین وضعیت اعتراض کامیون‌داران و ناوگان باربری در استان کرمان اظهار‌داشت: جلساتی در این رابطه با آنها برگزار شد و تقريبا از اواخر دهه 80 که یارانه‌ها از سیستم بازار حذف شد، آزادسازی قیمت‌ها آغاز شد و یک رقابت در بازار به‌منظور ارتقای کیفیت خدمات‌دهی ایجاد شد.
مهندس مقبلي با بیان اینکه از سال 94 که آخرین نرخنامه داده شده کرایه‌ها افزایش پیدا نکرده بود افزود: معمولا کرایه تابع عرضه و تقاضا است و در حقیقت نرخ کرایه توافقی بین صاحب کالا و راننده است و در سالهای گذشته هم از آنچه که زیاد بار نبود، خود راننده‌ها هم اصراری بر افزایش کرایه بار نداشتند.
وی با اشاره به اینکه در استان حدود 12 هزار و 400 ناوگان باری داریم که یک ناوگان بسیار پرتوان است خاطر‌نشان کرد: 60 درصد از ناوگان باری ما در معادن فعال هستند که حدود پنج هزار از ناوگان باری استان در شهرستان سیرجان است و هم اشتغال بسیار خوبی ایجاد کرده و هم در توسعه اقتصادی استان نیز بسیار اثرگذار است.
مقبلی با بیان اینکه در تاریخ 29 اردیبهشت‌ماه امسال یعنی قبل از اعتراضات رانندگان، جلساتی با انجمن‌های مرتبط با رانندگان گذاشتیم گفت: در آن جلسات به این توافق رسیدیم که نرخ کرایه به 15 الی 20 درصد افزایش پیدا کند و این توافق را هم به مدیر‌کل سیاسی امنیتی استان اعلام شد تا به فرمانداری‌های سراسر استان اطلاع‌رسانی شود.
وی با اشاره به اینکه واقعیت این است که از اواخر فروردین‌ماه افزایش قابل محسوسی در روغن و لاستیک و سایر وسایل مورد نیاز خودرو داشتیم و همین موضوع یکی از دلایل اعتراضات بود افزود: رانندگان معتقد بودند که با افزایش قیمت لوازم مورد نیاز آنها باید نرخ کرایه هم افزایش پیدا کند.
مدیر‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با بیان اینکه در استان کرمان رانندگان خواستار ایجاد سامانه نوبت‌دهی برای رانندگان هم بودند تصریح کرد: ما یک بار تجاری داریم و یک بار هم برای توزیع سیمان است که سه کارخانه سیمان در سطح استان کرمان داریم.
وی با اشاره به اینکه یک نرم‌افزار نوبت‌دهی داشتیم که نواقصی دارد و در اسرع وقت به‌روزرسانی و نواقص آن برطرف خواهد شد گفت: حوزه ناوگان تجاری ما نیز از اواخر 95 بنا بود که سالن اعلام بار راه‌اندازی شود اما چون هیچ برنامه آزمایش شده‌ای در کشور نداشتیم و فقط دو استان برای راه اندازی این سالن به‌عنوان پایلوت انتخاب شدند، قرار شد در استان هم راه‌اندازی شود و برنامه نوبت‌دهی در استان بوشهر مبنا قرار داده شد که الان دو هفته است این سالن راه‌اندازی شده اما به دلایلی توسط شرکتهای باری همکاری خوبی نشد.
مقبلی با بیان اینکه تمام رانندگان باید دارای کارت هوشمند باشند و برای دریافت کارت هوشمند باید تقاضای خود را به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بدهند افزود: این کارت پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به رانندگان داده می‌شود و تمام خدمات نیز با وجود این کارت ارائه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه سهمیه سوخت نیز با وجود کارت هوشمند اختصاص داده می‌شود و وجود کارت هوشمند برای رانندگان الزامی است اظهار‌داشت: سامانه پیامکی 10000341 آماده دریافت هرگونه تخلفات رانندگان و شرکت‌های باری و مسافربری در استان است