Arrow
Arrow
Slider

آغاز پاکسازی حریم جاده های خروجی مرکز استان از نخاله های ساختمانی

در .

به منظور افزایش سطح ایمنی حمل ونقل و آزاد سازی حریم راه ها از مواد زائد، پاکسازی چهار محور خروجی شهرستان کرمان شامل: محور های کرمان- زرند، کرمان- چشمه گز، کرمان- جوپار و کرمان – ماهان از زباله ها و نخاله های ساختمانی آغازشد.

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با اعلام این خبر گفت: تخمین زده میشود بیشتراز 200 هزار متر مکعب نخاله ساختمانی تنها در محور کرمان جوپار در حاشیه راه دپو شده باشد واین معضل علاوه براینکه منظره چشم خراش و ناخوشایند ی از ورودی های مرکز استان به گردشگران القاء می کند، خود عامل بروز سوانح جاده ای و کاهش ایمنی تردد می باشد که یکی از دلایل افزایش تلفات جاده ای نیز محسوب میگردد.

 خداداد مقبلی با بیان این که استان کرمان پتانسیل های بالایی برای جذب گردشگر و توریست دارد افزود: نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده ها تاثیر منفی بر جذب گردشگری و توریست پذیری خواهد داشت لذا برای رفع این مشکل همکاری تمامی دستگاههای ذیربط از جمله نیروی انتظامی ،منابع طبیعی، محیط زیست، شهرداری،راه و شهرسازی و میراث فرهنگی الزامیست.

مهندس مقبلی افزود: مطابق ماده 7 لایحه قانون ایمنی راه ها، ریختن زباله ،نخاله ،مصالح ساختمانی، روغن موتور ونظایرآن ویانصب واستقرار تابلو یاهرشیء دیگری درراهها وحریم قانونی جاده ها وهمچنین هرگونه عملیاتی که موجب اخلال درامرتردد وسایل نقلیه شود جرم محسوب شده ومجرمین یک تاشش ماه حبس ویا به پرداخت جزای نقدی از500هزارریال تا 5 میلیون ریال محکوم خواهند شد.

مقبلی با تاکید بر اینکه باید برخورد جدی تر و قوانین سخت تری را پیاده کرد افزود: ضابطین دادگستری نیز باید اقدامات جدی تری در این رابطه داشته باشند.در گشت های مشترک عوامل راهداری با نیرو های پلیس، با تعداد زیادی ازاین تخلفات برخورد و متخلفین به مراجع قضایی معرفی شده اند.

مهندس مقبلی افزود: باید برای حفظ ونگهداری جاده ها بعنوان سرمایه عظیم ملی کوشا باشیم ودر حفظ، نگهداری و پاکیزه نگهداشتن آن تلاش نماییم که در این راستا باید اطلاع رسانی و اقدامات فرهنگی بیشتری نیز از سوی رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی انجام شود.

مهرداد فیروزان معاون اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان در این رابطه افزود: در طول سالیان گذشته فقدان مرکزی مناسب برای جمع آوری نخاله ها از یک سو و عدم مسئولیت پذیری رانندگان وسایل نقلیه باری حمل ونقل   نخاله های ساختمانی از سوی دیگرموجب گردیده، نخاله های ساختمانی در نزدیک ترین مکان حاشیه‌ شهر تخلیه شوند و چهره زشتی را در ورودی و خروجی های شهر کرمان بوجود آورند .

فیروزان خاطرنشان کرد: تخریب زیبایی بصری شهر اگرچه در نگاه اول اصلی ترین صدمه‌ پسماندهای عمرانی است اما به طور قطع این پدیده زمینه ساز مشکلاتی به مراتب جدی‌تری است که از آن جمله می‌توان به تخریب اکوسیستم حاشیه شهر و بسترسازی سیلاب‌ها اشاره کرد که خود نیز بعنوان یکی از معضلات بهداشتی محسوب میگردد و به محیط بهداشتی شهرآسیب جدی وارد می نماید