صدور بارنامه الکترونيکی حمل جاده‌ای کالا از سال97

در .

با فراهم شدن زیرساخت‌های موردنیاز و با اجرای طرح صدور بارنامه الکترونیکی در بخش حمل ونقل عمومی جاده‌ای، از اواسط سال 97، صدور بارنامه کاغذی متوقف می شود.

خداد مقبلي مديركل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان كرمان با اعلام اين خبر گفت: با حذف بارنامه های کاغذی ، بارنامه‌ها به صورت الکترونیکی صادر می شوند
مهندس مقبلي افزود، با توجه به بررسی‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي كشور، زمينه کنترل و نظارت بر فعالیت ناوگان حمل‌و نقل جاده‌ای کالا و زیرساخت‌های موردنیاز آن در اجرای طرح فراهم شده است.
مقبلي تصريح كرد: با راه اندازي طرح صدور بارنامه الكترونيكي وحذف  بارنامه‌های کاغذی، برای هر ناوگان حامل کالا  يك کد رهگیری صادر می‌شود که از سوی سازمان راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای و سایر دستگاه‌های نظارتی از جمله پلیس راه قابل کنترل و ردیابی است
وی درخصوص مزایای اجرای این سیستم گفت: تسهیل در فرآیند صدور بارنامه، حذف تردد‌های غیرضروری و طی مسافت‌های طولانی جهت اخذ بارنامه، کاهش مصرف سوخت، تسهیل در صدور بارنامه الکترونیکی از جمله ویژگی‌ها و مزایای مهم اجرای این طرح به شمار می‌روند.
مديركل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان افزود:براساس هماهنگی‌های انجام شده توسط سازمان متبوع با دستگاههاي ذيربط ، طرح مذکور بصورت آزمایشی در برخي استانها اجرا می‌شود و پس از ارزیابی صحت و درستی اجرای طرح، از اواسط سال 97 در سراسر کشور، از جمله استان كرمان اجرا خواهد شد.
مهندس مقبلي خاطر نشان كرد: صدور بارنامه الکترونیکی تغییر و تحول بزرگی در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای کالا محسوب می‌شود و انتظار می رود با همکاری و مساعدت سایر دستگاه‌ها از جمله پلیس راه این طرح مهم به بهترین نحو و با بروز کمترین مشکلی در کشور اجرایی شود.