20 نقطه حادثه خیز در راههای استان در دست اصلاح

در .

درنخستین همایش استانی جامعه ایمن که به میزبانی شهرستان زرند،  با حضور رئیس انجمن جامعه ایمن کشورو جمعی از نمایندگان و فرمانداران، مسئولان و مدیران استان  برگزار شد، مدیر کل راهداری و حمل ونقل استان کرمان از اصلاح هندسی  20 نقطه حادثه خیز در جاده های استان کرمان خبر داد

مهندس مقبلی افزود: امسال آمار حوادث رانندگی  در استان افزایش پیدا کرده است و برای کاهش این حوادث، اداره کل راهداری و حمل و نقل استان  تلاش های زیادی را در راستای  حذف 115 نقطه حادثه خیز انجام داده است.

وی تصریح کرد: در کنار بحث ایمنی اقدامات فرهنگی هم در حال اجراست و حدود 7 هزار نفر از دانش آموزان تحت پوشش آموزه های فرهنگ ترافیک  قرار گرفتند.

مقبلی از نصب 130 دوربین در سطح محورهای استان تا پایان سال جاری خبر داد و عنوان کرد رفتار رانندگان از طریق دوربین ثبت می شود.

وی با بیان این مطلب که ساکنان حدود 40 روستای حاشیه جاده های استان، آموزش فرهنگ ترافیکی را فرا گرفتند افزود:  امیدواریم  با برنامه ریزی شاهد کاهش چشمگیر حوادث رانندگی در سطح استان باشیم.

وی به آمار بالای حوادث و تلفات جاده‌ای در کشور اشاره کرد و افزود: رانندگی در جاده نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش‌های لازم دارد تا حوادث و تلفات جاده‌ای کاهش یابد.

مقبلی با بیان این مطلب که آموزش‌های ترافیکی انجام شده، باعث کاهش 50 درصدی تصادفات جاده‌ای این شهرستان شده است افرود: سالانه هزینه‌های زیادی برای تصادفات جاده‌ای در کشور پرداخت می‌شود، لذا هرگونه فعالیت فیزیکی و آموزشی درراستای کاهش سوانح و تلفات انسانی اجر اخروی و معنوی خواهد داشت وی همچون گذشته از ائمه جمعه و جماعت استان طلب یاری نمود.

به گزارش واصله: در این همایش رئیس انجمن جامعه ایمن کشور پیوستن شهرستان زرند را به عنوان اولین شهرستان استان کرمان به انجمن جامعه ایمن کشور خبرداد.

جواد نوفرستی در اولین همایش جامعه ایمن استان کرمان در زرند با اشاره به اینکه کمیته راهبری جامعه ایمن از سال ۸5 در شهرستان زرند شروع به فعالیت کرده است، تصریح داشت: ۳۵ اداره در شهرستان زرند عضو کمیته راهبری جامعه ایمن هستند.

وی با عنوان اینکه هدف اصلی کمیته راهبری جامعه ایمن کاهش حوادث در جامعه است، ابرازداشت: زرند اولین و تنها شهرستانی از استان کرمان است که به جامعه ایمن کشوری می پیوندد.

نوفرستی با اشاره به اینکه:  سالانه ۲۵ درصد مردم کشور روستایی هستند افزود:۴۰ درصد تصادفات کشور نیز در روستاها و جاده های روستایی رخ می دهد وسالانه بیش از دو هزار نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در کشور جان خود را از دست می دهند.

رئیس انجمن جامعه ایمن گفت: در سال گذشته ۱۷ هزار نفر بر اثر حوادث ترافیکی جان خود را از دست داده اند که این آمار در سال جاری به ۱۶ هزار نفر کاهش یافته است لذا برای کاهش حوادث در کشور باید فرهنگ سازی شود و بسیاری از فرهنگ سازی ها در کشور نهادینه شوند.

حبیب الله خنجری فرماندار زرند گفت : در این راستا بر اساس 6 شاخص جلسات متعددی را برگزار کردیم در این مدت اصلاح 4 الی 5 نقطه حادثه خیز در این شهرستان بوده به طور مثال یکی از اقدامات موثر اصلاح گردنه ده علی رضا در محور زرند راور بود که متاسفانه در سالهای اخیر 34 نفر در این محور جان خود را از دست داده اند و با اصلاح این محور و تامین روشنایی ان در سال 94 خوشبختانه تاکنون حوادث در این محور به صفر رسیده است .
حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه زرند هم با اشاره به احادیث و روایات پیرامون اهمیت ایمنی مطالبی بیان داشت و افزود :جامعه ایمن کار گروهی است و باید ایمنی در بخشهای مختلف را رعایت نماییم وآنچه می تواند آسیب ها را کاهش دهد آمادگی ها و اموزش است.