آغاز اجرای طرح پنجگانه ارتقاء ایمنی و ترافیک

در .

طرح پنجگانه ارتقای ایمنی و ترافیک جاده ای مشتمل بر ایمنی راکبین موتورسوار، سرنشینان وسایل نقلیه ، وانت بارها، عابرین پیاده، ادوات کشاورزی درراههای روستایی و شهری از بخش چترود کرمان آغاز شد.

حسین حیدری یار کارشناس ارشد ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان کرمان با بیان این مطلب گفت: آموزش، مهمترین و مؤثرترین اقدام است که با هدف افزایش دانش، اطلاعات و آگاهی و تغییر نگرش، باور و رفتار می تواند ماندگارترین اقدام در جهت افزایش ایمنی باشد.

مهندس حیدری یار گفت: آموزش مناسب و موثر وقتی تحقق می یابد که برنامه های آموزشی براساس شناخت صحیح و دقیق از نیازهای مخاطبان طراحی شده و مطالب آموزشی مفید و موثر نیز تهیه شده باشد.

وی یادآور شد:  طرح ارتقای ایمنی عبور و مرور با هدف افزایش آگاهی ساکنین مناطق روستایی از قوانین و مقررات ترافیکی و روش های رانندگی ایمن و تامین برخی تجهیزات ایمنی جهت وسایل آنها می باشد.

حیدری یار ابراز داشت: در سال 96 آموزش حضوری در 60 نقطه روستاهای شهرستان های ریگان، رابر، انار، باغین، بافت، راور، بردسیر، ارزوئیه،راین، شهداد، بم، زرند، گلباف، رفسنجان و کرمان برگزار می گردد.

وی افزود: در این طرح اقلام ایمنی مانند کلاه ایمنی و حمایل شبرنگ برای دیده شدن موتور سواران در شب و هنگام تردد در راههای روستایی و.... توزیع شد و سیستم روشنایی موتور سیکلت ها تعمیر و برچسب شبرنگ بر روی تمامی موتورسیکلت ها، وانت بارها و ادوات کشاورزی نصب گردید.

سروان مهران سعیدی نماینده قرارگاه پلیس راه استان در رابطه با این طرح گفت : آسیب پذیرترین قشر عابرین پیاده، موتورسیکلت سواران وادوات کشاورزی هستند که بخش عمده تصادفات را در محورهای روستایی و فرعی به خود اختصاص دادند.

سروان سعیدی افزود: اجرای طرح پنجگانه ایمنی ترافیک در سال های گذشته تاثیر بسزایی در کاهش تصادفات و تلفات جاده ای در مناطق اجرای طرح داشته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بنیان خانواده که از طریق آموزش های رسمی و غیررسمی موثر با معضلات ترافیک آشنا می شود یکی از تکیه گاههای اصلی برای به سامانه کردن معضلات ترافیکی و فرهنگ سازی است .

سعیدی افزود: در حقیقت آموزش ترافیک چنانچه از محیط خانواده شروع و همزمان با فرایندهای تربیتی چون انضباط اجتماعی، رعایت حقوق دیگران، تقدم مصالح جمع بر فرد و... با شیوه های مناسب آموزشی به اعضاء خانواده انتقال داده شود تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

نماینده قرارگاه پلیس راه استان گفت: با توجه به بافت کشاورزی منطقه استفاده زیادی از موتورسیکلت می شود که معمولا از کلاه ایمنی استفاده نمی شود و مهارت های کافی هم ندارند. افرادی بدون داشتن گواهینامه و بدون تجهیزات لازم از موتور استفاده می کنند.

وی افزود:  آسیب پذیرترین قشر راکبین موتور سوار و عابرین پیاده هستند که قطعا این طرح می تواند تاثیر بسزایی در ایمن سازی و جلوگیری از روند افزایشی و کاهش چشمگیری در کاهش تصادفات و این حوادث داشته باشد.

سروان سعیدی با اشاره به این مطلب که باغات پسته با وسعت گسترده ای در مناطق شمالی استان وجود دارد گفت: ادوات کشاورزی که روی محور اصلی و فرعی تردد می کنند معمولا فاقد چراغ و علائم هشدار دهنده هستند قطعا اجرای طرح آموزشی وتوزیع این اقلام و تجهیزاتی که در اختیارشون قرارمی گیرد و نصب علائم بازتاب کننده نور از حوادث احتمالی جلوگیری می شود.

گفتنی است این طرح با همکاری پلیس راه استان و شوراهای اسلامی روستاها و بخش ها، با محوریت اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان کرمان به مرحله اجرا در می آید.