برگزاری دوره آموزشی انتخاب و نگهداری لاستیک خودرو ویژه راهداران کرمانی

در .

240 نفر ساعت با عنوان انتخاب و نگهداری لاستیک خودروهای برون شهری سبک ، نیمه سنگین و سنگین ویژه کارکنان  راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان برگزار شد.

سمینارآموزشی انتخاب، نگهداری و استفاده از تایر نو و تایرهای روکش شده جهت راهداران و روسای ادارات  راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان برگزار شد.

این سمینار با هدف آشنایی مصرف کنندگان در زمینه استفاده صحیح از تایر و مراقبت از آن در یک دوره 4 ساعته در محل مرکز آموزش راهداری و حمل و نقل جاده ای استان برگزار گردید.

عملیات راهداری توسط حدود 400 دستگاه انواع خودرو انجام می شود لذا انتخاب و نگهداری صحیح لاستیک در بهره وری و کاهش هزینه ها تاثیر بسزایی دارد.

نیکزاد فرخی مدرس این دوره گفت: هدف از برگزاری این کلاس آشنایی مصرف کننده ها در رابطه با استفاده صحیح از تایر و مراقبت هایی که از تایر باید انجام شود، به این دلیل که تایر به عنوان یک کالای استراتژیک هم در دنیا و هم ایران شناخته می شود و با نبود و هر نقصی که تایر داشته باشد صنعت حمل و نقل را دچار مشکل می کند . همه می دانند اگر لاستیک نباشد خودرو نمی تواند حرکت کند، پس باید حواس رانندگان به لاستیک خودرو باشد، چون لاستیک سالم و مناسب ایمنی اتومبیل و سرنشینان را افزایش می دهد. رعایت نکات زیر سلامتی لاستیک خودرو را تضمین خواهد کرد.

مهدی نیکزاد فرخی افزود: مطلب دیگر اینکه تایر بعنوان گرانترین قطعه یدکی  خودرو باید جدای از نگهداری خوب در مراحل بعدی هم استفاده کرد، تایر وقتی صاف می شود 10تا 15 درصدآن از بین میرود 85 درصد تایر هنوز سالم است .

وی خاطرنشان کرد: روکش تایرهای باری و اتوبوسی از یک سو منجر به استفاده کامل از عمر کاری بدنه تایرها گردیده، به نحوی که در صورت سالم بودن بدنه تایر کارکرده می توان آن را تا 2 بار روکش نمود و این امراز سوی دیگر باعث کاهش هزینه های تولید و کاهش مصرف مواد اولیه و همچنین کاهش مصرف انرژی در تولید تایر می گردد.

نیکزاد در رابطه با نگهداری از تایرها  افزود: بازدیدهای دوره ای لاستیک های خودرو به منظور ماندگاری بیشتر، ایمنی بالاتر، راندمان بهتر و مصرف سوخت کمتر امری حیاتی است. باد لاستیک ها باید دوهفته ای یکبار کنترل شود.  فشار باد زیاد و فشار باد کم هر دو باعث آسیب رساندن به لاستیک ها می شوند. پایین بودن فشار باد در هنگام رانندگی باعث اصطکاک بیشتر و در نتیجه تولید حرارت بیش از حد در لاستیک میشود و عمر لاستیک را به شدت کاهش می دهد.

این مدرس و کارشناس اظهار داشت: یکی دیگر از عواملی که در بروز سوانح در جاده‌ای موثر است تامین قطعات ماشین به ویژه لاستیک و استاندارد نبودن برخی از آن‌هاست. بسیاری از دارندگان خودرو به درستی نمی دانند که لاستیک چه نقش مهمی در حرکت خودرو ، در ایمنی حرکت و در فرمان پذیری اتومبیل دارد، لاستیک یکی از بخش های حساس خودرو است که نیاز به مراقبت ویژه برای جلوگیری از حادثه دارد و در حقیقت لاستیک برای خودرو به مثابه پا برای انسان است .

نیکزاد تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی و متفرقه  بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است و هیچ خدمات پس از فروش و ضمانتی هم ندارند که این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.

وی با تاکید بر خطرات این لاستیکها افزود: با توجه به شرایط آب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده و … باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده ها می شود