مجلس پیگیر طرح جامع برنامه‌ریزی در حوزه حمل و نقل است

در .

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس حوزه ترانزیت را یکی از فرصت‌ها حوزه حمل و نقل در کشور بیان کرد و افزود: نیازمند طرح جامع برنامه‌ریزی در حوزه حمل و نقل در کشور هستیم که در مجلس باید پیگیری شود.

محمدرضا پورابراهیمی در آئین گرامیداشت هفته حمل و نقل و تجلیل از راهداران و رانندگان برتر استان کرمان با گرامیداشت هفته حمل و نقل با بیان اینکه باید نظرات مجموعه حمل و نقل را بشنویم تا بتوانیم آن ها را در مجلس پیگیری کنیم اظهار‌داشت: امیدواریم بتوانیم با استفاده از ظرفیت مجلس، شاهد ارتقا حوزه حمل و نقل استان باشیم.

وی با بیان اینکه نقاط ضعف، قوت ، تهدیدات و فرصت‌ها حوزه حمل و نقل باید شناسایی شود افزود: بررسی همه ابعاد حوزه حمل و نقل یکی از ضرورت‌ها بازنگری در این حوزه است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 214 هزار کیلومتر طول راه‌ها در کشور است گفت: سهم استان کرمان از راه‌های کشور 5 درصد است و با توجه به وسعت و گستردگی استان باید یک برنامه‌ریزی جامعی در این حوزه در استان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در حوزه حمل بار در کشور ما 93 درصد از طریق حمل و نقل جاده‌ای انجام می‌شود گفت: شرایط خاصی در کشور در این حوزه وجود دارد.

پورابراهیمی با بیان اینکه برای 50 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه حمل و نقل در سطح استان اشتغالزایی ایجاد شده است گفت: متوسط عمر ناوگان حمل و نقل کشور ما 16 سال است و عمر 50 درصد کامیون‌هایی که در بخش‌بار در جاده‌ها فعالیت دارند کمتر از 10 سال است.

وی تصریح کرد: ترانزیت یکی از مولفه‌های مهم حوزه حمل و نقل است که نقش موثری در چرخه اقتصادی کشور دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار تصادفات ما در جاده های کشور نگران کننده است گفت: سالانه 16 هزار نفر در کشور و در استان کرمان 800 تا هزار نفر براثر تصادفات کشته می‌شوند.

وی با بیان اینکه از فروردین ماه امسال تا کنون 608 نفر در تصادفات جادهای استان کشته شده است افزود: آمار تصادفات در حوزه حمل و نقل یکی از تهدیدات این حوزه است.

پورابراهیمی با بیان اینکه میزان تناژ بار در کشور بیان‌گر این است که بهره‌وری میزان بار در کشور حدود 35 درصد است گفت: حدود 65 درصد آن بلااستفاده بوده و به دلیل عدم برنامه‌ریزی جامع است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، حوزه ترانزیت را یکی از فرصت‌ها حوزه حمل و نقل در کشور بیان کرد و افزود: نیازمند طرح جامع برنامه‌ریزی در حوزه حمل و نقل در کشور هستیم که در مجلس باید پیگیری شود.