بیشترین تلفات جاده‌ای استان کرمان در محور کرمان-بم اتفاق می‌افتد

در .

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کرمان با بیان اینکه محور کرمان-بم بیشترین تلفات جاده‌ای استان کرمان را دارد گفت: تلفات دسته جمعی تصادفات افغانی‌کش‌ها به دلیل سرعت بالا آمار تلفات جاده‌ای استان را بالا برده است.

خداداد مقبلی در نشست خبری که به مناسبت 26 آذر ماه سالروز ملی حمل و نقل و رانندگان برگزار شد با اشاره به اینکه افزایش تلفات جاده‌ای در استان کرمان 33 درصد افزایش داشته است اظهار داشت: 607 نفر در جاده‌های استان کرمان از ابتدای امسال بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین عامل تصادفات به علت سرعت بالا و واژگونی خودرو بوده است گفت: محور کرمان-ماهان-بم به ویژه محدوده ماهان-بم و حدفاصل بم ابارق و بالعکس بیشترین میزان تصادفات استان را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه خطای انسانی بیشترین نقش را در این تصادفات داشته گفت: متاسفانه تلفات دسته جمعی تصادفات افغانی‌کش‌ها به دلیل سرعت بالا سهم عمده‌ای در بالارفتن این آمار دارند.

مهندس مقبلی علت واژگونی خودروها را سرعت بالا و خواب‌آلودگی راننده برشمرد و افزود: ارتقاء فرهنگ ترافیکی در کاهش تصادفات جاده‌ای نقش زیادی دارد.

وی تصریح کرد: باید با انجام فعالیت های فرهنگی جلوی افزایش تلفات جاده ای در استان کرمان گرفته شود که در سال گذشته اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای این استان هفت هزار دانش آموز را در این راستا آموزش داده است.

مقبلی در ادامه افزود: این اداره کل همچنین آموزش های پنجگانه ایمنی را به عابران پیاده ارائه کرده است زیرا 20 درصد از تلفات مربوط به برخورد خودرو با عابر پیاده و 27 درصد تلفات جاده ای مربوط به موتورسواران است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: بیشترین سفرهای مردم این استان طی سال جاری در ناوگان حمل و نقل عمومی به استان خراسان رضوی بوده است.

مهندس مقبلی افزود: سه هزار و 528 سواری کرایه در استان کرمان وجود دارد که 75 درصد از ناوگان حمل و نقل عمومی این استان را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: 509 دستگاه اتوبوس موجود در استان کرمان 11 درصد و 671 دستگاه مینی بوس برابر با 14 درصد از ناوگان حمل و نقل عمومی در استان کرمان است.

مقبلی اظهار کرد: اتوبوس های بین شهری استان کرمان سه درصد، ناوگان مینی بوس 2 درصد و سواری کرایه نیز هشت درصد از سهم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی این استان چهار درصد از سهم کشور را برابر با چهار هزار و 825 راننده را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: سهم جابجایی مسافر در ناوگان حمل و نقل عمومی استان کرمان 3.2 درصد از آمار مسافران تمام کشور است و این استان در حوزه حمل بار و مسافر در سال جاری افزایش داشته که از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه نشست های مختلف و کنترل موسسات و شرکت ها بوده که برای افزایش حمل بار و مسافر موثر واقع شده است.