آمادگی جهت نوسازی 900 دستگاه ناوگان فرسوده باربری در استان کرمان

در .

حدود 11هزارو700 دستگاه انواع و سایل نقلیه باری فعال برون شهری در سطح استان فعالیت دارند که از این تعداد 900  دستگاه  باعمر بالای 35 سال در حال فعالیت می باشند که مشمول طرح نوسازی قرار گرفته و زمینه  نوسازی این تعداد ماشین سنگین فراهم شده است.  

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان با اعلام این خبر گفت: میانگین سنی ناوگان فعال استان حدود 13 سال است وآن دسته از خود رو های باربری سنگین و نیمه سنگین که سن آنها بالاتر از 35 سال بوده و ظرفیت بارپذیری بالای 10 تن داشته باشند می توانند جهت نوسازی اقدام نمایند.

مهدی صیفوری افزود: داشتن کارت هوشمند معتبرو همچنین کارکرد12 فقره بارنامه و 5 هزار کیلومتر پیمایش و یا 4 فقره راهنامه در حمل و نقل بین المللی کالا (  CMR) در سال گذشته از شروط قرارگرفتن در طرح نوسازی خواهد بود.

مهندس صیفوری تصریح کرد: تسهیلات اعطائی به میزان 80 درصد  قیمت خودرو و با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار توسط شرکتهای تامین کننده خودرو فراهم می گردد.

وی با بیان این مطلب که اسقاط خودرو، پس از ثبت نام در یکی از شرکتهای طرف قرارداد و پس از اعلام شماره شاسی اختصاص یافته خودروی جدید انجام می شود ابراز داشت:  میزان 85 درصد صرفه جوئی سوخت سه ماه حدفاصل اسقاط ناوگان تا زمان تحویل خودرو به عنوان پیش پرداخت به متقاضیان پرداخت می گردد که سقف مبلغ صرفه جوئی معادل قیمت خودرو می باشد و طی حداکثر 7 سال بر اساس پیمایش از طرف شرکت ملی نفت ایران پرداخت می گردد.

صیفوری خاطر نشان کرد: سهم متقاضی از سود مصوب در حال حاضر و قرارداد منعقده موجود با یکی از شرکتهای تولید کننده خودرو (ماموت) 9 درصد می باشد که تاکنون با 5 شرکت تامین کننده خودرو (ماموت-سایپا دیزل- زامیاد-آذهایتکس وداتیس فرادیزل آریا) منعقد و با سایر شرکتها از جمله ایران خودرو دیزل و کاوه دیزل در دست اقدام می باشد.

وی همچنین از اجرای محدودیت تردد برای ناوگان فرسوده مشمول طرح از اواسط سال آینده خبر داد و خواستار استفاده رانندگان و مالکین خودرو ها از امکانات و پتانسیل فراهم شده در بخش شد.