آمادگی راهداري استان کرمان با اجرای سناریوی انفجار پل های جاده ای

در .

اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با همکاری دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران کرمان به مناسبت هفته پدافند غیرعامل ضمن اجرای مانور انفجار پل و رسیدگی آنی پس از انفجار، آمادگی خود را در برابر حوادث اینچنینی به نمایش گذاشتند.

مانور پدافند غیرعامل انفجار پلهای جاده ای استان کرمان، با حضور سردار محمدعلی مطیعی معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان، تیم هایی از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان، پلیس راه، جمعیت هلال احمر، آتش نشانی، اورژانس و سایر مسئولان استان کرمان در نزدیکی روستای بهرامجرد از توابع شهرستان بردسیر استان کرمان برگزار شد.
بزرگراه و پلها ستون فقرات سیستم حمل و نقل عمومی هستند و آسیب و انهدام آنها موجب بروز اختلال در سیستم حمل و نقل کشور می شود لذا در این سناریو آسیب پذیری پلها در انفجار و حملات تروریستی بررسی شده و با احداث یک دستگاه پل متحرک راه ارتباطی بازگشایی شد.
در این سناریو گشت راهداری با اطلاع رسانی خودروهای عبوری از انفجار و تخریب یک دستگاه پل بر اثر حمله تروریستی فرضی در 33 کیلومتری محور کرمان به بهرامجرد مطلع شد و همچنین با انفجار پل یک تانکر حامل سوخت منفجر شده و با جاری شدن سوخت خودروهای اطراف پل نیز دچار آتش سوزی و در نتیجه تعدادی از سرنشینان دچار سوختگی شدند.
لذا تیمها و خودروهایی از دستگاه های امدادرسان به سرعت به محل حادثه اعزام می شوند و ضمن اطفای حریق، زخمی ها و کشته شدگان را منتقل می کنند و پس از آن گشت راهداری به سرعت یک دستگاه پل متحرک را نصب می کند و این مسیر بازگشایی می شود.
**آمادگی کارشناسان کرمانی در مونتاژ پلهای پیش ساخته فلزی
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان در این مانور ضمن تبریک هفته پدافند غیرعامل گفت: کارشناسان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان آموزشی کامل در بخش ها از جمله آمادگی مونتاژ پلهای پیش ساخته فلزی و احداث کنارگذرها را دیده اند و در مواقع حوادث به خوبی می توانند ترافیک را عبور دهند.
خداداد مقبلی اظهار کرد: پلها و ابنیه بزرگی در استان کرمان وجود دارد و اگر این پلها آسیب ببیند و موجب قطع ارتباط شود خسارت بزرگ اقتصادی به استان و کشور وارد می شود زیرا این استان موقعیت ترانزیتی دارد و حلقه واسط ارتباطی بین هسته درونی کشور با بنادر جنوبی است.
مهندس مقبلي تصریح کرد: تمام دستگاههای عضو کارگروه پدافند غیرعامل و ستاد مدیریت بحران با حضور بموقع در صحنه، همکاری تیمی خوبی را در این مانور به نمایش گذاشتند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: نشست های متعددی در ستاد مدیریت بحران و کمیته بحران برای برخورد با این حوادث برگزار می شود و دستگاه های امدادرسان استان کرمان آمادگی کامل برای مواجهه با حوادث غیرمترقبه انسانی و طبیعی دارد.
**وجود زیرساخت ها در حوزه کالبدی پدافند غیرعامل کرمان
مسئول کالبدی پدافند غیرعامل استانداری کرمان نیز در این مانور با بیان اینکه مانورهای خوبی در حوزه زیرساخت های استان اجرا شده است گفت: در حوزه کالبدی پدافند غیرعامل استان کرمان تاسیسات راهداری، آب، برق، نفت و همچنین زیرساخت های مناسبی در این استان وجود دارد.
سیدرضا حسینی نژاد افزود: تروریست ها از هر فضایی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران استفاده می کنند لذا باید در حوزه زیستی و سایبری آمادگی خوبی داشته باشیم و با اجرای این مانورها آمادگی تیمهای عملیاتی سنجیده می شود.
وی بیان کرد: دستگاه های اطلاعاتی و امدادرسان قدرتمندی در استان کرمان برای برخورد با حوادث غیرمترقبه وجود دارد و این دستگاه ها هنگام حوادث آمادگی خود را نشان داده اند.
مسئول کالبدی پدافند غیرعامل استانداری کرمان گفت: باید با مصرف کالاها و تنقلات داخلی و همچنین مراقبت در فضای سایبری از برخی خطرات دشمن بکاهیم.
هفته پدافند غیرعامل از چهارم تا 10 آبانماه است و شعار این هفته پدافند غیرعامل، مصون سازی کشور با همدلی و همزبانی دولت و ملت است.
روستای بهرامجرد از توابع شهرستان بردسیر استان کرمان در فاصله 46 کیلومتری جنوب غرب شهر کرمان قرار دارد.